Õhu niisutamine ja selle vajalikkus

Hingame päevas umbes 20 000 korda ja tarbime ca 12 000 liitrit õhku. Õhukvaliteedil on seetõttu otsene mõju nii meie enesetundele kui töövõimele.

Õhuniisutite eesmärk on hoida ruumides olevat õhuniiskust optimaalsel tasemel (talvel 30%-45%).

Sobiliku õhuniiskusega kaasnevad järgmised eelised:

  • Nina, silmad ja nahk ei tundu kuivad (seetõttu on kodus ja kontoris mugavam viibida).
  • Haigestumise oht on väiksem (gripi viirus püsib sobiliku niiskustasmega ruumides nakkusohtlikuna lühemat aega).
  • Uni on rahulikum.
  • Enesetunne ja keskendumisvõime on parem.
  • Tolmu  lendlemine niiskemas õhus väheneb (tolmu suhtes  tundlikud inimesed saavad paremini hingata).
  • Mööbel, puitpõrandad ja maalid on kaitstud deformatsioonide ja pragude eest.

Õhk muutub kuivaks enamasti talvisel kütteperioodil. Siseruumide õhuniiskus langeb külmemate ilmadega sageli alla 30%.  Akna avamine siis ei aita, vaid mõjub isegi vastupidiselt. Põhjus on selles, et külm õhk suudab kondenseerumata kujul hoida endas vähem niiskust kui soe õhk.

0-kraadisel temperatuuril võib kuupmeeter õhku sisaldada  4grammi veeauru.  20-kraadine õhk võib kuupmeetris õhus sisaldada 20grammi veeauru.

Kui välisõhus on 0-kraadise temperatuuriga suhteline õhuniiskus 69%, siis 20-kraadise temperatuuriga sisetingimustes sama õhu suhteline õhuniiskus  18%. (vt. allolev joonis).

Niiskuse puudujääki saab ruumis kompenseerida aurustunud vee lisamisega.

Arstide poolt soovitatud suhtelise õhuniiskuse miinumumtase sõltub ka õhus lendleva tolmu hulgast. Kui tolmu on vähem, võib õhuniiskus olla väiksem. Ruumi niiskuse miinimumvahemik on soovituslikult 20%-35%.

Suhtelise õhuniiskuse ideaalne tase on soojemal ajal vahemikus 40% - 60%. Talvel tekib sama õhuniiskuse korral jahedatele akendele kondensaat (aknad nö higistavad). Seetõttu on talvine õhuniiskus soovitatav vahemikus 30-45%.    

 

Sotsiaalministeerimumi poolt 12.okt.2009  väljaantud Töökeskkonna Käsiraamatus on lk. 152 pealkirja all Nõuded - soojuslik (termiline) töökeskkond, lisatud tabel, milles soovituslik õhuniiskuse vahemik on 20-50%.