Kuna inimene koosneb üle 50% veest, siis on meie heaolu mõjutatud kuivast õhust.
Sellega kaasnevad erinevad vaegused nii meile kui ka loomadele, taimedele ja isegi mööblile. Neid on aga võimalik vältida.
Kuiv õhk tekib tavaliselt ventileeritud siseruumides kütteperioodil ja ei suuda endas hoida sama palju niiskust (veeauru) kui soe õhk. Seetõttu soojade siseruumide suhteline õhuniiskus langeb. Õhu kuivust saab vähendada riiete ja käterätikute ruumis kuivatamisega, kuid pikema ajaliselt seda võimalust ei ole mõistlik kasutada.
Kõige efektiivsem ja mugavam lahendus on õhuniisuti kasutamine, mis aitab köetud ja ventileeritud siseruumide õhukuivuse vähendamisel.
Toome välja 10 põhjust, miks kütteperioodil on õhuniisuti omamine kasulik:
- PÜSIGE TERVENA
Külmematel kuudel tuleb kuivuse tõttu taluda vahel naha, limaskestade ja silmade kuivamist, kurgu valulikkust ning teinekord ka nina veritsemist.
Meie limaskestad vajavad niiskust immuunsuse hoidmiseks. Piisava õhuniiskuse olemasolul kaitsevad limaskestad meid viirusekandjate eest. Kui õhuniiskus ei ole piisav, lisab see koormust meie immuunsüsteemile ja võib põhjustada haigestumist. Samuti püsivad mitmed viirused kuivas ruumis kauem elujõulisena kui kõrgema õhuniiskusega keskkonnas.
- RAHULIKUM UNI
Siseruumide kuivus võib põhjustada ka rahutut und. Liiga madal õhuniiskuse tase paneb keha suurema pinge alla kui kõrgema õhuniiskusega keskkond. Kui õhk on piisvalt niiske, saab keha paremini lõõgastuda. Kuiva õhu suhtes on tavaliselt kõige tundlikumad imikud ja väikelapsed. Suurem õhuniiskus leevendab ka köha ja ninakinnisuse sümptomeid.
- HINGAKE VABAMALT
Mitmed allergiate all kannatajad märkavad tolmu (ja õietolmu) hulga kasvu just talve lõpus ning kevadel. Ebapiisavalt niisutatud siseruumide õhk võimaldab tolmuosakestel rohkem lenduda. Niiskemas õhus kleepuvad tolmuosakesed kergemini kokku ning langevad põrandale või pindadele.
- VÄHEM NORSKAMIST
Kõigil on vaja piisavalt und, et püsida tervena. Sinu toakaaslase, partneri või naaberi norskamine võib und tugevalt häirida. Norskamine võib intensiivistuda või olla põhjustatud ka külmetusest. Kinnine nina või valus kurk võib raskendada hingamist. Õhuniiskuse tõstmine võib aidata ninakinnisuse ja köha vastu ning parandada une kvaliteeti.
- NÄE SELGEMINI
Talvisel ajal on sügelevad või kipitavad silmad üks märk liiga madalast õhuniiskusest. Kui silmade pind muutub kuivaks, tekitab see üsna ebameeldiva tunde. Pikas perspektiivis võib liiga vähene niiskus silma kahjustada. Sageli on kuivale õhule veel tundlikumad kontaktläätsedega silmad.
- TERVEM NAHK
Meie nahk armastab piisavat õhuniiskust. Lisaks sobilikele kosmeetikatoodetele, on naha tervisele vajalik ka õhuniiskus. Kui veedame pikki perioode keskkonnas, kus õhuniiskus on väga madal, muutub ka meie nahk kuivaks ning võib äärmuslikel juhtudel hakata sügelema.
- TERVEMAD TOATAIMED
Muld on hea materjal vee kogumiseks/säilitamiseks. Kui siseruumide suhteline õhuniiskus on liiga madal, aurustub vesi kiiremini välja ka toataimede mullast. Selle tulemusel võivad taimed jääda veepuudusesse.
- PEHMEM SISEKLIIMA PUITMÖÖBLILE, -PÕRANDALE JA MAALIDELE
Kui ruumide õhuniiskus on madal, “aurustub” niiskus välja ka mööblist, seintest ja põrandast. Selle tulemusena võivad tekkida puitmaterjalile praod ja näiteks puitpõrandad naksuma hakata. Kui ruumi õhuniiskus on väga madal, võivad kahjustuda ka maalid ja teised puitesemed.
- PAREM MUUSIKARIISTADE SÄILIMINE
Sarnaselt parketi ja puitmööbliga on liigne kuivamise oht olemas ka muusikainstrumentide puhul. Klaverid, kitarrid ja viiulid on kõikuva ruuminiiskuse osas tundlikud. Õhuniisutid aitavad muusikariistadel ka paremini hääles püsida.
- VÄHEM STAATILIST ELEKTRIT
Mida rohkem on õhus niiskust, seda vähem võib õhku tekkida staatilist elektrit. Õhuniisutamisega saab seetõttu vähendada staatilisest elektrist põhjustatud juuste lendumist, ebameeldivaid elektrilööke ning sünteetiliste riiete laetud olekut.
Staatilise elektri all kannatavad tihtipeale ka koduloomad.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et piisava õhuniiskuse tagamine kodus või kontoris on meie kliimas ja kütteperioodil lausa hädavajalik.